
Co to jest rodzina zastępcza ?
Rodzina zastępcza może być utworzona zarówno przez małżonków jak i osobę nie będącą w związku małżeńskim. Taka rodzina podejmuje się opieki nad dzieckiem, które w innym wypadku umieszczone zostanie w domu dziecka lub innych podobnych instytucjach.
Komu potrzebne są rodziny zastępcze ?
Dzieciom, których rodzice przeżywają bardzo poważne trudności. Gdy dziecko jest zaniedbane ,często jest ofiarą przemocy, w takiej sytuacji policja, ośrodki pomocy społecznej i sądy rodzinne interweniują by je ochronić i umieścić w tak zwanej pieczy zastępczej. Jeśli nie ma rodziny, która chcę zaopiekować się takimi dziećmi są one umieszczane w odpowiednich instytucjach.
Jaka jest różnica między rodziną zastępczą a adopcją ?
Do rodzin adopcyjnych w odróżnieniu od zastępczych mogą dostać się dzieci mające w pełni uregulowaną sytuację prawną (pełna utrata praw do opieki rodziców biologicznych). Jednak w większości przypadków sytuacja jest nieuregulowana i dzieci nie mogą być adoptowane. Rodzice biologiczni, często na wskutek uzależnień i innych problemów, nie są w stanie opiekować się i wychowywać dzieci lub wręcz stanowią dla dziecka bezpośrednie zagrożenie. W takiej sytuacji sąd rodzinny i instytucje pomocy rodzinie umieszczają dzieci w pieczy zastępczej, starając się zwykle w pierwszej kolejności znaleźć rodzinę zastępczą.
W przypadku adopcji prawa są dożywotnio przekazywane nowym rodzicom. Jak wspomniano wcześniej jedne dzieci mogą być adoptowane inne nie (mogą być w rodzinie zastępczej), należy również wskazać,
iż znaczącą różnicą między tymi typami rodzin jest ilość chętnych rodziców. W przypadku adopcji jest więcej chętnych rodzin niż dzieci które mogą być adoptowane, a przypadku rodzicielstwa zastępczego jest więcej dzieci, które potrzebują pomocy niż rodzin.
Co dzieje się z dzieckiem gdy nie ma wystarczającej ilości rodzin zastępczych ?
Dzieci opuszczone lub zaniedbane przez swoich rodziców są objęte opieką w instytucjach pieczy zastępczej (np. domy dziecka). Droga do samodzielności i rozwoju jest trudniejsza, gdy jest się pod opieką instytucji. Najbardziej przekonywującym sposobem wychowania i opieki pozostaje rodzina. Nawet jeśli rodzina jest zastępcza miłość jest jak najbardziej prawdziwa.
Co zrobić jeśli chcę wiedzieć więcej ?
Zadzwonić lub przyjść do biura Fundacji Bądź Dobroczyńcą w Opolu i umówić rozmowę z specjalistą z tej tematyki by bezpiecznie i niezobowiązująco uzyskać odpowiedzi na swoje pytania lub wątpliwości.
Chcesz się dowiedzieć jak zostać rodzina zastępczą? Zajrzyj 
Udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.
Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń:
Konsultacje telefoniczne odbywają się od poniedziałku do piątku do godziny 18 do godziny 20
tel. 77 44 11 229, 505 287 466